top of page

PROBLEM

 

Przestrzeń publiczna to miejsce spotkań, wypoczynku, kontaktu z kulturą i  obiekty usługowe. To tereny i instytucje sprzyjające integracji społecznej. Jak wynika z doświadczeń rodziców osób z autyzmem oraz terapeutów  - przestrzeń miejska nie tylko nie sprzyja włączaniu niepełnosprawnych z tej grupy w główny nurt społeczny, ale wręcz ogranicza ten proces, skazując na izolację zarówno osoby z autyzmem jak i ich rodziny.

 

Dane epidemiologiczne są bezlitosne. Już 1 na 100 osób dotknięta jest zaburzeniami ze spektrum autyzmu, co oznacza, że w mieście Opolu takich osób jest około 1200. Wraz ze swoimi rodzinami stanowią istotną część naszej lokalnej społeczności - grupę ustawicznie spotykającą się
z barierami o tyle trudnymi, że pozornie niedostrzegalnymi.

Do zjawisk szczególnie ograniczających osoby z autyzmem w przestrzeni publicznej należą:

 

  • trudności z akceptacją niewidocznej niepełnosprawności;

  • trudności z akceptacją alternatywnych form porozumiewania się używanych przez osoby z autyzmem (piktogramy, język migowy);

  • trudności z akceptacją atypowego odbioru bodźców zmysłowych (nadwrażliwość, niedowrażliwość na bodźce);

  • trudności z rozumieniem potrzeby przewidywalności i niezmienności;

  • brak akceptacji dla zachowań społecznie trudnych wynikających z ograniczeń osób z autyzmem w rozumieniu norm społecznych;

  • brak tolerancji dla atypowego sposobu poruszania się w przestrzeni, charakterystycznego dla osób z autyzmem a wynikającego z zaburzeń motoryki i percepcji;

 

 

Akcja "Miejsce Przyjazne Osobie z Autyzmem" narodziła się w głowach rodziców, którzy korzystając z usług różnych punktów w mieście Opolu zaobserwowali duże zróżnicowanie w podejściu ich właścicieli do problemu autyzmu u ich dzieci.


Okazało się, że istnieją miejsca, gdzie rodzic dziecka z autyzmem może poczuć się swobodnie i komfortowo a specyficzne zachowania dzieci nie rodzą ani nieprzyjemnych sytuacji ani niezdrowego zainteresowania. Podobne spostrzeżenia pojawiły się u terapeutów naszej Poradni, którzy wychodząc z dziećmi na zajęcia w przestrzeni miejskiej także spotkali się ze zrozumieniem i akceptacją.


Niezmiernie ważnym elementem Akcji "Miejsce Przyjazne Osobie z Autyzmem" jest także zachęcanie do uczestnictwa szkół, przedszkoli i żłobków. Nasze dotychczasowe doświadczenia pokazują, że wkładając niewielki wysiłek, dużo chęci i zrozumienia potrzeb ucznia z autyzmem można stworzyć mu Przyjazne Miejsce w placówce wychowawczej i edukacyjnej a zatem tam, gdzie młody człowiek spędza bardzo dużo czasu.

 


Szukamy Miejsc Przyjaznych Osobie z Autyzmem. Kawiarni, restauracji, instytucji kulturalnych, punktów usługowych i placówek edukacyjnych. Takich, w których osoba z autyzmem - niezależnie od wieku, skali zaburzeń - będzie zawsze mile widziana.

 


Pragniemy promować postawę zrozumienia i akceptacji dla Osób z autyzmem i ich Rodzin.

O AKCJI

Michele Fit& Cafe
 

​​Michele Fit& Cafe

ul. Perłowa 3

21-010 Łęczna

 

 

"Restauracja bazuje na naturalnych produktach. Nie korzysta z produktów przetworzonych. Wszystkie dania przygotowywane są na miejscu przez wykwalifikowanych kucharzy. Personel otwarty na współpracę w zakresie obsługi klienta z autyzmem. Karta menu dla dzieci w wersji obrazkowej."

Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie 
 

​​Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie 

ul. Zwierzyniecka 1

31 - 103 Kraków

 

 

"Obsługa bardzo otwarta, serdeczna lecz nienachalna. Można wejść do sali koncertowej przed rozpoczęciem w celu uniknięcia tłoku ludzi przed drzwiami. Ogólnie chętnie brane są pod uwagę potrzeby dzieci z ASD przez pracowników. Filharmonia zaprasza dzieci z ASD na koncerty i nawet w ilości kilkudziesięciu jednocześnie nie są dla nich kłopotem a raczej oczekiwanym gościem. Pracownicy chętnie też odpowiadają dzieciom nawet na kłopotliwe czy nachalne pytania oraz pokazują sposób działania wszelakich urządzeń. "

bottom of page